broCOOLy

Bataty – alternatywa dla tradycyjnych ziemniaków

Batat (łac. Ipomoea batatas) nazywane jest również słodkim ziemniakiem, patatem, kūmarą lub wijcem ziemniaczanym. Bataty historycznie pochodzą z Ameryki Środkowej, choć dziś uprawiane są przede wszystkim w Wietnamie, Indiach, Japonii i Chinach.  

Bataty są skarbnicą związków mineralnych: chlor, fosfor, jod, magnez, potas, sód, siarka, wapń, żelazo, a także niewielkie ilości manganu, miedzi, molibdenu i selenu. Bulwy zawierają również witaminy z grupy B (przede wszystkim witaminę B6), witaminę C, kwas foliowy i witaminę E.

Bataty – różne odmiany

Znanych jest około 400 odmian batatów. Różnią się one kolorem skórki (od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy i żółty, do białego) i miąższu – białą, pomarańczową lub żółtą.

  • Bataty czerwone to doskonałe źródło likopenu, który przyczynia się do zmniejszenia ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów.
  • Bataty żółte zawierają bardzo dużo karotenoidów, w tym luteiny, która pozytywnie wpływa na wzrok.
  • Bataty fioletowe zawierają silne przeciwutleniacze.

Bataty – właściwości odżywcze

Właściwości batatów są bardzo rozległe. Duża ilość beta-karotenu zawarta w słodkich ziemniakach zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet. Fioletowa odmiana tego warzywa znacznie spowalnia zmiany patologiczne w jelicie grubym. Bataty wykazują także właściwości chroniące przed nowotworem pęcherza moczowego. Ponadto, z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, że spożywanie batatów zmniejsza ryzyko rozwoju raka nerek. Bataty są szczególnie ważne w diecie osób chorujących na cukrzycę, ponieważ mają niski indeks glikemiczny – 50. Zawierają 86 kcal na 100 g. Bataty z białym miąższem natomiast mogą zmniejszać insulinooporność.

Wartości odżywcze ugotowanych batatów bez skórki (w 100 g)

Wartość energetyczna – 76 kcal

Białko ogółem – 1,37 g

Tłuszcz – 0,14 g

Węglowodany – 17,72 g (w tym cukry proste 5,74)

Błonnik – 2,5 g

Powiązane artykuły

Komosa ryżowa - idealna nie tylko dla wegetarian. Właściwości i ciekawe przepisy

Komosa ryżowa, zwana również quinoa, to niezwykła roślina, która ma wiele wartości odżywczych i korzyści zdrowotnych. Sprawdź główne cechy tego produktu oraz poznaj ciekawe przepisy z jego wykorzys...

26 lipiec 2023 /
JO
Czytaj więcej

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa pochodzi z archipelagu Wysp Korzennych i pozyskiwana jest ze środkowej części pestki muszkatołowca korzennego. Charakteryzuje się intensywnym, korzennym zapachem i słodka...

29 lipiec 2021 /
TN
Czytaj więcej

Właściwości odżywcze tofu

Tofu to rodzaj twarogu, otrzymywanego z mleka sojowego, które poddawane jest procesowi koagulacji przy użyciu soli, soku cytrynowego, chlorku wapnia lub chlorku magnezu. Z powstałej w ten sposób se...

29 sierpień 2019 /
IS
Czytaj więcej