broCOOLy

Ciecierzyca - właściwości i wartości odżywcze

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka i groch włoski, to roślina strączkowa o wielu właściwościach zdrowotnych. Szczególną popularnością cieszy się w kuchni arabskiej, gdzie przyrządza się z niej falafel oraz hummus. Dowiedz się, jakie są jej wartości odżywcze i jakim chorobom jest w stanie zapobiec. 

Wartości odżywcze ciecierzycy

Ciecierzyca jest bardzo dobrym źródłem białka roślinnego. Białko to przypomina pod względem składu to pochodzenia zwierzęcego, jednak nie jest w stanie w pełni go zastąpić. Z tego powodu ciecierzycę warto połączyć z innymi produktami roślinnymi. Rośliny strączkowe powinno się bowiem łączyć np. z kaszą, aby stworzyć źródło pełnowartościowego białka. Ciecierzyna zawiera także węglowodany złożone, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz spore ilości błonnika pokarmowego.

Zapobieganie rozwojowi cukrzycy

Ciecierzycą mogą delektować się również cukrzycy. Ma ona bowiem niski indeks glikemiczny (IG=30), a zawarty w niej błonnik stabilizuje poziom glukozy we krwi. Ponadto obniża ona wchłanianie węglowodanów. Jak wynika z badań, opublikowanych w 2007 roku w "British Journal of Nutrition", dieta bogata w ciecierzycę może zmniejszyć odporność na insulinę oraz zredukować trzewną tkankę tłuszczową. Taki wniosek z badań otrzymano na podstawie badań szczurów z otyłością wywołaną laboratoryjnie. Ustalono, że dieta bogata w ciecierzycę może zapobiec wystąpieniu cukrzycy.

Ciecierzyca obniża ciśnienie i poziom cholesterolu

Ciecierzyca przyczynia się do zmniejszenia stężenia frakcji złego cholesterolu. Jest on przyczyną miażdzycy oraz chorób serca. Według badań przeprowadzonych przez Harvard School of Public Health codzienna wysoka dawka błonnika może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca aż o 40%. Ciecierzyca obniża również ciśnienie krwi i zapobiega anemii. Można zastosować ją również w leczeniu niedokrwistości. 

Ciecierzyca a odchudzanie

Błonnik zawarty w ciecierzycy sprawia, że wcześniej mamy poczucie sytości. Utrzymuje się on przez długi czas, dlatego nie mamy potrzeby sięgania po przekąski. Błonnik zmniejsza wchłanianie energii z pożywienia, a także zwiększa wydalanie tłuszczu z organizmu. Ciecierzyca zawiera magnez oraz witaminy z grupy B, które regulują pracę układu nerwowego. Bez obaw można ją włączyć do swojej diety, ponieważ jest niskokaloryczna. 100 g ugotowanej ciecierzycy to jedynie 164 kcal.

Powiązane artykuły

Komosa ryżowa - idealna nie tylko dla wegetarian. Właściwości i ciekawe przepisy

Komosa ryżowa, zwana również quinoa, to niezwykła roślina, która ma wiele wartości odżywczych i korzyści zdrowotnych. Sprawdź główne cechy tego produktu oraz poznaj ciekawe przepisy z jego wykorzys...

26 lipiec 2023 /
JO
Czytaj więcej

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa pochodzi z archipelagu Wysp Korzennych i pozyskiwana jest ze środkowej części pestki muszkatołowca korzennego. Charakteryzuje się intensywnym, korzennym zapachem i słodka...

29 lipiec 2021 /
TN
Czytaj więcej

Właściwości odżywcze tofu

Tofu to rodzaj twarogu, otrzymywanego z mleka sojowego, które poddawane jest procesowi koagulacji przy użyciu soli, soku cytrynowego, chlorku wapnia lub chlorku magnezu. Z powstałej w ten sposób se...

29 sierpień 2019 /
IS
Czytaj więcej