broCOOLy

Słynna dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega?

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej to ostatnio jeden z najpopularniejszych detoksów w naszym kraju. Głośno jest o nim nie tylko wśród “zwykłych ludzi”, ale także wśród celebrytów - co na pewno wpływa na jego powodzenie. Czym jednak właściwie jest ta dieta? Co powinniśmy podczas niej jeść i jakie efekty przyniesie? I w końcu - dlaczego wzbudza kontrowersje? Wszystkie odpowiedzi poniżej!

Kim jest dr Dąbrowska?

Na początku warto przedstawić samą osobę dr Dąbrowskiej. Jest ona doktorem nauk medycznych - w trakcie tworzenia swojej pracy doktorskiej, zainteresowała się właśnie tematyką detoksów i diet oczyszczających. Dzięki zdobytej wiedzy stworzyła własną kurację oczyszczającą. W 2017 roku jej synowa, Beata, wydała książkę z przepisami na tej podstawie.

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej to tak naprawdę oczyszczająca głodówka, która ma na celu pozbycie się toksyn z organizmu. Składa się z dwóch etapów:

Etap I: odtruwanie, kiedy powinniśmy jeść ok. 600 kalorii dziennie (przede wszystkim warzywa i owoce), przez ok. 10-14 dni,

Etap II: wychodzenie z diety, którą powinniśmy zastąpić zbilansowanymi, zdrowymi posiłkami, a samo oczyszczanie powtarzać co miesiąc przez tydzień.

Jadłospis podczas diety dr Dąbrowskiej

Podczas pierwszego etapu należy jeść tylko warzywa niskoskrobiowe, czyli np. rzodkiewkę, brokuła, cebulę, marchewkę, a unikać ziemniaków, batatów czy dynii. Warzywa suplementujemy niskocukrowymi owocami (grejpfrut, jabłko, cytryna), które można przygotowywać w formie koktajli. Co więcej, musimy pamiętać o piciu dużej ilości wody i rezygnacji z kawy oraz produktów wysokoprzetworzonych.

Kontrowersje wokół diety dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej, pomimo swojej dużej popularności, regularnie zyskuje też grono przeciwników. Część z nich to osoby, które spróbowały głodówki, ale zanotowały tzw. kryzys ozdrowieńczy, który zdaniem doktor, oznacza pozbywanie się toksyn z organizmu i nie powinien trwać dłużej niż trzy dni. W tym czasie możemy zaobserwować bóle głowy, rozdrażnienie, spadek energii, wymioty, biegunki. Gdy jednak przetrwamy te trudne dni, powinniśmy zanotować upragniony spadek wagi, a także wzmocnienie naszego organizmu i zwiększoną odporność.

Kolejnym aspektem, który krytykują przeciwnicy diety dr Dąbrowskiej, jest monotonność posiłków, które składają się przede wszystkim z warzyw i owoców oraz oznaczają konieczność rezygnacji z wielu nawyków żywieniowych. Monotonny jadłospis może sprawić, że trudniej będzie nam wytrzymać na takiej głodówce, gdyż będziemy myśleli tylko o tym, czego nie możemy zjeść i z niechęcią patrzyli na swój talerz.

Przeciwwskazania

Na koniec należy podkreślić, iż dieta dr Dąbrowskiej nie jest zalecana w przypadku:

- kobiet w ciąży i karmiących piersią,

- dzieci,

- osób z niedowagą,

- osób chorych na gruźlicę, niewydolność serca, niewydolność nerek, nowotwory, cukrzycę typu 1, niewydolność układu oddechowego, nadczynność tarczycy i niewydolność wątroby.

Jak każdą dietę, najlepiej skonsultować ją także z lekarzem bądź dietetykiem tak, by chcąc oczyścić organizm, nie zaszkodzić mu.
 

Powiązane artykuły

Herbata na wagę - wady i zalety w porównaniu do herbaty w torebkach

W polskich domach króluje herbata czarna, po którą sięgamy najczęściej. W sklepach, hurtowniach herbaty mamy cały asortyment najróżniejszych herbat w torebkach, a zielarnie oraz sklepy z he...

28 czerwiec 2023 /
JH
Czytaj więcej

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana, znana również jako białkowa lub proteinowa, została opracowana przez francuskiego lekarza Pierra Dukana. Odchudzający plan żywieniowy polega przede wszystkim na redukcji węglowodanów...

2 styczeń 2020 /
IS
Czytaj więcej

Okno żywieniowe - co to jest dieta IF?

Dieta IF (Intermittent fasting) pozwala na obniżenie masy ciała i ma na calu zapobieganie odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Polega ona na stosowaniu okresowych głodówek i często jest stosowana prz...

16 maj 2019 /
IS
Czytaj więcej