Słynna dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega?

Słynna dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega?

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej to ostatnio jeden z najpopularniejszych detoksów w naszym kraju. Głośno jest o nim nie tylko wśród “zwykłych ludzi”, ale także wśród celebrytów - co na pewno wpływa na jego powodzenie. Czym jednak właściwie jest ta dieta? Co powinniśmy podczas niej jeść i jakie efekty przyniesie? I w końcu - dlaczego wzbudza kontrowersje? Wszystkie odpowiedzi poniżej!

Kim jest dr Dąbrowska?

Na początku warto przedstawić samą osobę dr Dąbrowskiej. Jest ona doktorem nauk medycznych - w trakcie tworzenia swojej pracy doktorskiej, zainteresowała się właśnie tematyką detoksów i diet oczyszczających. Dzięki zdobytej wiedzy stworzyła własną kurację oczyszczającą. W 2017 roku jej synowa, Beata, wydała książkę z przepisami na tej podstawie.

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej to tak naprawdę oczyszczająca głodówka, która ma na celu pozbycie się toksyn z organizmu. Składa się z dwóch etapów:

Etap I: odtruwanie, kiedy powinniśmy jeść ok. 600 kalorii dziennie (przede wszystkim warzywa i owoce), przez ok. 10-14 dni,

Etap II: wychodzenie z diety, którą powinniśmy zastąpić zbilansowanymi, zdrowymi posiłkami, a samo oczyszczanie powtarzać co miesiąc przez tydzień.

Jadłospis podczas diety dr Dąbrowskiej

Podczas pierwszego etapu należy jeść tylko warzywa niskoskrobiowe, czyli np. rzodkiewkę, brokuła, cebulę, marchewkę, a unikać ziemniaków, batatów czy dynii. Warzywa suplementujemy niskocukrowymi owocami (grejpfrut, jabłko, cytryna), które można przygotowywać w formie koktajli. Co więcej, musimy pamiętać o piciu dużej ilości wody i rezygnacji z kawy oraz produktów wysokoprzetworzonych.

Kontrowersje wokół diety dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej, pomimo swojej dużej popularności, regularnie zyskuje też grono przeciwników. Część z nich to osoby, które spróbowały głodówki, ale zanotowały tzw. kryzys ozdrowieńczy, który zdaniem doktor, oznacza pozbywanie się toksyn z organizmu i nie powinien trwać dłużej niż trzy dni. W tym czasie możemy zaobserwować bóle głowy, rozdrażnienie, spadek energii, wymioty, biegunki. Gdy jednak przetrwamy te trudne dni, powinniśmy zanotować upragniony spadek wagi, a także wzmocnienie naszego organizmu i zwiększoną odporność.

Kolejnym aspektem, który krytykują przeciwnicy diety dr Dąbrowskiej, jest monotonność posiłków, które składają się przede wszystkim z warzyw i owoców oraz oznaczają konieczność rezygnacji z wielu nawyków żywieniowych. Monotonny jadłospis może sprawić, że trudniej będzie nam wytrzymać na takiej głodówce, gdyż będziemy myśleli tylko o tym, czego nie możemy zjeść i z niechęcią patrzyli na swój talerz.

Przeciwwskazania

Na koniec należy podkreślić, iż dieta dr Dąbrowskiej nie jest zalecana w przypadku:

- kobiet w ciąży i karmiących piersią,

- dzieci,

- osób z niedowagą,

- osób chorych na gruźlicę, niewydolność serca, niewydolność nerek, nowotwory, cukrzycę typu 1, niewydolność układu oddechowego, nadczynność tarczycy i niewydolność wątroby.

Jak każdą dietę, najlepiej skonsultować ją także z lekarzem bądź dietetykiem tak, by chcąc oczyścić organizm, nie zaszkodzić mu.
 

Tagi:

Podobne artykuły

Napisz komentarz