Na czym polega dieta Dukana?

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana, znana również jako białkowa lub proteinowa, została opracowana przez francuskiego lekarza Pierra Dukana. Odchudzający plan żywieniowy polega przede wszystkim na redukcji węglowodanów i tłuszczów. Dieta ta opiera się na produktach wysokobiałkowych oraz warzywach. Chcesz dowiedzieć się, czy będzie ona dla Ciebie odpowiednia? Poznaj zasady oraz fazy diety Dukana.

Zasady diety Dukana

Najważniejszą zasadą diety Dukana jest ograniczenie tłuszczów oraz węglowodanów. Należy natomiast zwiększyć spożycie warzyw oraz produktów białkowych (proteinowych). Trawienie protein wymaga od naszego organizmu dużego nakładu energii. Z tego powodu nie trzeba liczyć kalorii i aż tak restrykcyjnie przestrzegać pór posiłków, jak w przypadku innych metod odchudzania. Można powiedzieć, że chudnie się, jedząc. Efekty są bardzo szybko zauważalne, co dodatkowo motywuje do przestrzegania diety. Należy jednak pamiętać o spożywaniu min. 1.5 litra wody dziennie. To bardzo ważne, ponieważ stosując dietę Dukana i zapominając o piciu wody, możemy obniżyć jej skuteczność, a nawet zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Fazy diety Dukana

Dieta Dukana składa się z czterech faz:

  • Faza uderzeniowa (faza ataku) - pierwsza i najtrudniejsza faza trwa od 3 do 10 dni w zależności od tego jak duża jest nadwaga. W fazie uderzeniowej można jeść wyłącznie produkty proteinowe, przez co dochodzi do najszybszego spadku masy ciała.

  • Faza naprzemienna, w której produkty proteinowe można już łączyć z warzywami.

  • Faza utrwalania efektów - powinna trwać 10 dni na każdy utracony od rozpoczęcia diety kilogram - jeśli np. straciliśmy 5 kg, to faza ta powinna trwać 50 dni. W fazie utrwalenia efektów można jeść to, co w poprzednich z jednoczesnym stopniowym włączaniem produktów zbożowych, owoców i wybranych produktów skrobiowych. W fazie tej dopuszcza się tzw. uczty, podczas których możemy jeść wszystko to, na co mamy ochotę. Na uczty możemy jednak pozwolić sobie maksymalnie 2 razy w tygodniu i nie wolno nam się przejadać.

  • Faza stabilizacji - zgodnie z założeniami Dr Dukana, faza ta powinna trwać do końca życia. Polega ona na wybraniu jednego dnia w tygodniu, podczas którego spożywamy wyłącznie proteiny. Takie postępowanie sprzyja podtrzymaniu efektów diety.

W każdej fazie zaleca się prowadzenie aktywnego trybu życia. Nie muszą to być bardzo intensywne ćwiczenia na siłowni. Dr Dukan zaleca, jednak aby co najmniej 3-4 razy w tygodniu udać się na spacer i maszerować szybkim tempem przez ok. 20 minut.

Kto może stosować dietę Dukana?

Dieta Dukana nie jest wskazana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób cierpiących na przewlekłe choroby (zwłaszcza związane z układem krążenia, układem moczowym czy wątrobą). Dieta ta jest przeznaczona dla osób zdrowych, które zmagają się z nadwagą. Warto pamiętać, że jest to wysokoproteinowy i eliminacyjny sposób żywienia, wymagający od nas wielu wyrzeczeń, dlatego nie jest to dieta dla każdego.

Podobne artykuły

Napisz komentarz