Okno żywieniowe - co to jest dieta IF?

Okno żywieniowe - co to jest dieta IF?

Dieta IF (Intermittent fasting) pozwala na obniżenie masy ciała i ma na calu zapobieganie odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Polega ona na stosowaniu okresowych głodówek i często jest stosowana przez osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia. Dowiedz się, jakie są warianty diety IF oraz poznaj jej wady i zalety.

Na czym polega dieta IF?

Dieta IF jest szczególnie popularna wśród osób, które żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na spożywanie pięciu posiłków dziennie. Prowadzą nieregularny tryb życia, dlatego nie są w stanie jeść w równych odstępach czasowych. Dieta IF polega na przyjmowaniu pożywienia w ustalonych przedziałach czasowych, które przeplatane są okresowymi głodówkami. W diecie tej można wyróżnić dwa okresy: okna żywieniowe i posty. Okna żywieniowe to okresy, w których spożywa się posiłki, natomiast posty to inaczej głodówki, czyli okresy, w których spożywać można jedynie bezkaloryczne napoje. Najważniejszą zasadą diety IF jest przyjmowanie żywności w określonym czasie. Nie ma w niej natomiast wytycznych dotyczących tego, co należy jeść. Nie ma tu żadnych konkretnych produktów, których spożywanie byłoby wskazane lub zabronione. Celem takiej metody żywieniowej jest redukcja tkanki tłuszczowej i spadek masy ciała, a także pobudzenie produkcji hormonu wzrostu w organizmie oraz poprawa wrażliwości insulinowej.

Warianty diety IF

Aby wdrożyć dietę IF do swojego życia, należy na początku wybrać jej określony model. Istnieje bowiem kilka wariantów, które są zależne od indywidualnych preferencji i stylu życia. Najpopularniejszym wariantem diety IF jest 16/8, co oznacza, że 16 godzin w ciągu doby to okres głodkówki, a kolejne 8 godzin to okno żywieniowe. Dopuszczalnie jest wówczas zjedzenie trzech posiłków i dwóch przekąsek. Wprowadzenie postu zalecane jest od godziny 18:00 lub 20:00. Zmiany w metodzie żywieniowej należy wprowadzać stopniowo, aby organizm nie doznał zbyt dużego szoku. Dietę IF można rozpocząć, wprowadzając 12-godzinne posty. W kolejnym etapie można wydłużyć okres głodówki, a skrócić okres spożywania posiłków.Wariat 16/8 sprawdzi się u osób aktywnych fizycznie, które trenują w godzinach popołudniowych. Okres jedzenie przypada wtedy na posiłek potreningowy, który jest niezbędny, by dostarczyć energię i uzupełnić glikogen w mięśniach. Inny wariant to 20/4 - model znany jako dieta wojownika. 6/1 czyli inaczej eat-stop-eat to model, w którym można spożywać posiłku przez 6 dni w tygodniu - w tym przypadku post trwa jedną dobę. Innym wariantem jest 5/2, który polega na jedzeniu zdrowych posiłków przez 5 dni. Kolejne 2 dni to czas, w którym należy stosować się do diety ubogokalorycznej, która dostarcza maksymalnie 600 kcal.


Dieta IF - wady i zalety stosowania

Główną zaletą diety IF jest spadek masy ciała oraz obniżenie zwartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto przyczynia się ona do obniżenia poziomu cholesterolu LDL i ciśnienia tętniczego krwi oraz prowadzi do poprawy tolerancji glukozy. Dodatkowo okresy głodówki pozwalają na szybsze zwalczenie stanów zapalnych i pobudzają produkcję hormonu wzrostu w organizmie, co ma wpływ na zmniejszenie skłonności do tycia. Na początku stosowania diety IF może wystąpić spadek sprawności umysłowej oraz zaburzenia koncentracji. Dieta ta jest niezgodna z zasadami racjonalnego i zdrowego żywienia. Pomija się w niej śniadania, które są uznawana za najważniejszy posiłek dnia. Taka dieta nie jest zalecana osobom, które pracują fizycznie lub często i intensywnie trenują. Dieta IF nie jest również dobrym pomysłem w przypadku osób mających problem z nerkami lub wątrobą i chorujących na cukrzycę. Dieta nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Podobne artykuły

Napisz komentarz