Coraz większe spożycie produktów zawierających cukier

Coraz większe spożycie produktów zawierających cukier

Ceny cukru w Polsce były w ostatnim roku niskie, co przyczyniło się do wzrostu jego spożycia. W pierwszy półroczu 2018 r. po raz pierwszy od wielu lat wzrosła konsumpcja cukru nieprzetworzonego.

Ile pieniędzy wydajemy na cukier?

W 2017 r. Polacy wydali średnio 348,9 zł miesięcznie na zakup cukru i wyrobów z jego wysoką zawartością. Stanowi to ponad 10% wydatków na jedzenie. Jak poinformował Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), Polacy najczęśniej kupują napoje i soki (36%) oraz czekoladę i wyroby czekoladowe (ok. 20%). W pierwszym półroczu 2018 r. gospodarstwa domowe wydały na cukier i wyroby cukiernicze ponad 175 zł na osobę. Według danych GUS, całkowite spożycie cukru i jego wyrobów wyniosło w 2017 r. 44,5 kg na osobę i było największe w historii!

Polacy jedzą coraz więcej cukru

Po raz pierwszy od wielu lat, w pierwszym półroczu 2018 r. wzrosła konsumpcja cukru w gospodarstwach domowych. Wszystko wskazuje na to, że niskie ceny produktów okazały się dla Polaków bardzo kuszące. W największym stopniu zwiększyła się konsumpcja... lodów. Polacy jedli ich aż o 22% więcej, niż rok wcześniej. Spożywali również więcej miodu, dżemów, marmolad oraz słodkich napojów bezalkoholowych. 

Cenny cukru będą maleć?

Według danych IERiGŻ średnia cena cukru paczkowanego w 2018 r. wyniosła 1,57 zł/kg. Oznacza to, że była o 32,4% niższa, niż w 2017 r. Średnia cena detaliczna wyniosła 2,14 zł/kg - o 30% mniej niż w 2017 r. Dlaczego ceny cukru poszły w dół? Otóż było to związane z sytuacją na światowym rynku. W 2018 r. notowania cukru na światowych giełdach były niskie. Przewiduje się, że w 2019 r. produkcja cukru będzie o około 5% mniejsza, niż w poprzednim sezonie.

Podobne artykuły

Napisz komentarz