Czosnek - wspaniała przyprawa i naturalny antybiotyk

Czosnek - wspaniała przyprawa i naturalny antybiotyk

Czosnek należy do tej samej rodziny co cebula, szczypiorek i por, a jego bulwa składa się zazwyczaj z 10 ząbków. Czosnek stanowi bardzo ważny element większości kuchni, a jego zastosowanie kulinarne jest bardzo szerokie. Ponadto, ma właściwości lecznicze i uznawany jest za naturalny antybiotyk. 

Przygotowanie i przechowywanie

Główki czosnku powinny być suche i zawinięte w wiele warstw. Jeśli czosnek jest stary, zgnieciemy go z łatwością przy użyciu najmniejszej siły. Dodatkowo na jego powierzchni mogą pojawić się zielone plamki. Czosnek można obierać tak, jak cebulę. Należy obciąć końcówki lub zgnieść ząbek, co ułatwi usunięcie skórki. Czosnek może być wtedy posiekany lub utarty z dodatkiem soli. Jej zadaniem jest wchłonięcie soku, który w innym wypadku zostanie utracony. Do zmiażdżenia ząbków najlepiej użyć tłuczka i moździerza. Główki czosnku należy przechowywać w suchych i chłodnych pomieszczeniach.

Zastosowanie kulinarne

Już odrobina czosnku przyczynia się do poprawy smaku potraw z ryb, mięsa i warzyw. Czosnek jest podstawą kuchni regionu śródziemnomorskiego. Masło czosnkowe często podaje się jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Sosy czosnkowe są bardzo popularne we Francji, we Włoszech i w Hiszpanii. Czosnek jest niezwykle popularny w Indiach, Chinach i południowo-wschodniej Azji. Czosnek dodaje się do mięs, makaronów, zup i potraw z dziczyzny. Ząbkiem czosnku można również potrzeć naczynie, w którym będziemy piec potrawę, dzięki czemu otrzymamy jego delikatny aromat. Starty czosnek może być również stosowany do poprawy smaku dressingów do sałatek oraz octu. 

Czosnek - naturalny antybiotyk

Spożywanie nawet jednego ząbku czosnku dziennie, może przyczynić się do pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Zawiera on bowiem aminokwasy, saponiny, liczne sole mineralne, rzadkie mikroelementy i witaminy (B1, B2, PP, C oraz prowitamina A). Jednak najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne. Najzdrowszy jest czosnek surowy, aczkolwiek jego ostry zapach nie dla wszystkich jest zachęcający. Czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego oraz je zwalcza. Warto spożywać czosnek w okresie jesienno-zimowym oraz podczas przeziębienia lub grypy. Zaleca się przygotowanie syropu z ciepłego mleka i zmiażdżonego czosnku. Taka mikstura ułatwia odkrztuszanie, udrażnia drogi oddechowe, rozgrzewa i pomaga obniżyć gorączkę. Czosnek znacząco zmniejsza lepkość krwi, a także korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz