Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa


Gałka muszkatołowa pochodzi z archipelagu Wysp Korzennych i pozyskiwana jest ze środkowej części pestki muszkatołowca korzennego. Charakteryzuje się intensywnym, korzennym zapachem i słodkawym, ale lekko gorzkim smakiem. Ta przyprawa korzenna znana jest od wieków i była ceniona, min. przez słynną, średniowieczną mniszkę Hildegardę z Bingen, znaną ze zdrowych zaleceń żywieniowych i dietetycznych. My znamy ją przede wszystkim z kuchni, ale posiada także cenne właściwości prozdrowotne. Właśnie dlatego warto ją bliżej poznać i dowiedzieć jakie ma zalety i dlaczego warto jej używać. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Gałka muszkatołowa - jakie ma właściwości lecznicze?

Przyprawa z muszkatołowca zawiera w swoim składzie wiele cennych witamin, takich jak tiamina, niacyna, witamina B6, ryboflawina, witamina A i C oraz kwas foliowy. Jest także cennym źródłem minerałów, ponieważ jest bogata w żelazo, magnez, wapń, fosfor, cynk, potas i sód. W gałce muszkatołowej obecne są również kwasy tłuszczowe i olejki eteryczne. To wartościowa przyprawa, która poprawia trawienie, zapobiega wrzodom żołądka, przeciwdziała zakrzepom krwi, korzystnie wpływa na mózg, spowalnia procesy demencji, wspomaga koncentrację, a także działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Ponadto wpływa pozytywnie na układ nerwowy i ma działanie uspakajające. W wysokich dawkach ma działanie halucynogenne.

 Gałka muszkatołowa - jakie ma zastosowanie?

 To przyprawa niedoceniana, a szkoda, ponieważ jej zastosowanie w kuchni jest bardzo różnorodne i wszechstronne. Najczęściej wykorzystuje się ją do przyprawiania pierników i innych ciast oraz deserów, ale można jej z powodzeniem używać do wzbogacania smaku i aromatu mięs, kiełbas, pasztetów, bigosu, białych sosów, kotletów mielonych, gulaszu, flaków, a także do dań ze skorupiaków, jaj i serów. Gałkę można dodawać do kompotu, grzanego wina i piwa, ponczu oraz nalewek, ponieważ posiada korzenny słodko-gorzki smak i znakomicie ubogaci smak różnych trunków. Poprawia także smak ziemniaków, dyni, kapusty i szpinaku.

 Gałka muszkatołowa - jedz na zdrowie!

 Warto dodawać gałkę muszkatołową do potraw nie tylko z okazji pieczenia świątecznego piernika czy gotowania bigosu. To przyprawa o wielu cennych właściwościach leczniczych dlatego jej spożywanie na pewno przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Szczypta gałki muszkatołowej działa bardzo pozytywnie na organizm, więc nie zapominajmy o niej i dodawajmy do przyrządzanych potraw, ciast i napojów. 

Podobne artykuły

Napisz komentarz