Soczewica - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Soczewica - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Soczewica ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Jest źródłem kwasu foliowego, dobrze przyswajalnego białka oraz potasu, który obniża ciśnienie krwi. W soczewicy znajdują się również taniny, czyli związki, które chronią organizm przed nowotworami. 

Soczewica - właściwości prozdrowotne

Soczewica, dzięki wysokiej zawartości potasu, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Zawiera również błonnik, który wpływa na redukcję złego cholesterolu, a co za tym idzie - reguluje ciśnienie. Regularne spożywanie soczewicy, ciecierzycy, fasoli czy grochu może znacząco obniżyć poziom cholesterolu LDL. Przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka rozwoju miażdżycy oraz chorób układu krążeniowego. Soczewica zawiera także żelazo i kwas foliowy, które podnoszą poziom hemoglobiny, sprzyjają tworzeniu się czerwonych krwinek i są pomocne w leczeniu anemii. 

Soczewica jako alternatywa dla mięsa

W 100 g ugotowanej soczewicy znajdziemy ponad 9 g białka. Jest to zatem świetna alternatywa dla mięsa. Białko to nie jest w pełni wartościowe, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, dlatego soczewicę warto łączyć z innymi produktami roślinnymi. Do posiłku możemy zatem dodać np. ziemniaki lub produkty zbożowe. Białko zawarte w soczewicy jest (zaraz po białku soi) najlepiej przyswajalnym przez organizm białkiem pochodzenia roślinnego i wynosi 85%. Przyswajalność mięsa to ok. 96%. Warto również pamiętać, aby przygotować soczewicę w odpowiedni sposób. Powinniśmy solić już na 10 minut przed końcem gotowania, aby nie utracić zawartego w niej białka.

Rodzaje soczewicy

Największą popularnością cieszy się soczewica czerwona, która pozbawiona jest łupinki. Dzięki temu jest ona lepiej przyswajana przez organizm. Jest idealnym składnikiem zup, ponieważ łatwo się rozgotowuje i nie wymaga wcześniejszego namaczania. Soczewica brązowa ma charakterystyczny, wyrazisty smak i często wchodzi w skład pieczywa i wegetariańskich pasztetów. Często używa się jej również do przygotowania gulaszu czy mielonych kotletów. Soczewica zielona ma bardzo delikatny smak i zachowuje sypkość po ugotowaniu. Na jej bazie można przygotować farsz do krokietów lub pasty kanapkowe. Soczewica żółta również charakteryzuje się delikatnym smakiem. Łatwo rozpada się po ugotowanie, dlatego (podobnie jak soczewica czerwona) świetnie nadaje się na zupy. Soczewica czarna nadaj się do pikantnych przekąsek i zup, natomiast z soczewicy pomarańczowej można uzyskać konsystencję kremu lub puree. Najbardziej aromatyczna i najdroższa jest francuska soczewica du Puy, o ciemnozielonym kolorze, która zachowuje swój kształt po ugotowaniu.

Podobne artykuły

Napisz komentarz