Jarmuż - właściwości i wartości odżywcze

Jarmuż - właściwości i wartości odżywcze

Jarmuż to odmiana kapusty o długich, pomarszczonych liściach. Jego wartości odżywcze i właściwości zdrowotne doceniano już w starożytności. Zapobiega wielu groźnym chorobom, takim jak nowotwory i choroby serca. Jarmuż zawiera dużo białka, błonnika, witamin - głównie C i K oraz soli mineralnych.

Właściwości antynowotworowe

Jarmuż zawiera sulforafan - przeciwutleniacz, który ma silne działanie antynowotworowe. Może uchronić m.in. przed rakiem płuc, prostaty i jelita grubego. Jarmuż zawiera również indole, które zapobiegają rakowi piersi oraz karotenoidy, które mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Spożycie karotenoidów może obniżyć występowanie nowotworów krtani, przełyku, jamy ustnej i pęcherza moczowego. Chlorofil (zielony barwnik) ma działanie przeciwutleniające i wspomaga procesy oczyszczania organizmu. Jarmuż zawiera również witaminę K, która również hamuje rozwój niektórych nowotworów, m.in. piersi, pęcherzyka żółciowego i wątroby. 

Układu sercowo-naczyniowy

Jarmuż jest źródłem witamin i pierwiastków, które wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Potas sprawia, że naczynia krwionośne są bardziej drożne. Dzięki temu krew krąży swobodniej. Wapń przyczynia się do prawidłowego pompowania krwi do wszystkich tkanek ciała. Jarmuż zawiera dużo witaminy C, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Pozytywnie wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi. Witamina K zawarta w jarmużu, odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Słaba krzepliwość krwi i problemu z gojeniem się ran mogą być spowodowane niedoborem właśnie tej witaminy.

Zdrowe oczy i ochrona przed wrzodami 

Jarmuż zawiera mnóstwo beta-karotenu. Związki, które tworzy w organizmie, biorą udział w procesie widzenia. Zapobiegają występowaniu zespołowi suchego oka oraz problemom z widzeniem o zmierzchu. Jarmuż ma w sobie również antyoksydanty, które chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniem i szkodliwym działaniem światła. Ponadto, jarmuż może uchronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Zawarty w nim sulforafan niszczy bakterie, które przyczyniają się do szeregu zaburzeń takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka.

Podobne artykuły

Napisz komentarz