5 niezdrowych wieczornych nawyków

5 niezdrowych wieczornych nawyków

Zapewne masz swoje wieczorne rytuały i czynności, które powtarzasz codziennie przez pójściem spać. Wieczorami powinniśmy szczególnie uważać na nasze nawyki, dlatego warto dobrze się im przyjrzeć. Sprawdź, czy poprzez Twoją rutynę nie szkodzisz swojemu organizmowi.

Picie alkoholu przed snem

Po wypiciu 2 kieliszków wina do kolacji lub podczas oglądania seriali, możesz poczuć się odprężony. Możesz odnieść również wrażenie, że dzięki tej relaksacyjnej atmosferze, będzie Ci się świetnie spało. Niestety jest zupełnie inaczej! Alkohol obniża jakość snu, nawet jeśli wydaje Ci się, że ułatwia on zasypianie. Trawienie alkoholu zaburza fazę REM snu, która jest niezbędna do tego, żeby odpowiednio wypocząć. Zaburzenia fazy REM sprawią, że obudzisz się zmęczony i ciężko będzie Ci się skoncentrować. Zakłócany i przerywany sen nie wpływa korzystnie na organizm. Regularne picie alkoholu tuż przed zaśnięciem sprawia, że zanikają jego usypiające właściwości, a te szkodliwe nadal trwają.

Zażywanie leków

Jeśli przyjmujesz leki na co dzień i borykasz się z problemami z zasypianiem, powinieneś poruszyć ten temat z lekarzem. Być może jest możliwość zmiany pory dnia i przyjmowania leków o poranku, a nie wieczorem. Niektóre leki mogą wpływać pobudzająco na organizm nawet przez kilka godzin on ich zażycia. Niektóre tabletki przeciwbólowe zakłócają pracę żołądka, przez co zasypianie może być dużo trudniejsze. Pamiętaj, aby nie decydować o porze przyjmowania leków samodzielnie. Niektóre z nich należy brać przed snem, ponieważ wtedy działają najlepiej. Zawsze konsultuj tego typu wątpliwości z lekarzem.

Jedzenie czekolady i picie herbaty

Wieczorem metabolizm organizmu zwalnia, więc jest to najgorsza pora na jedzenie słodkości. Czekolada zawiera kofeinę, która pobudza organizm. Najwięcej kofeiny znajdziemy w gorzkiej czekoladzie o wysokiej zawartości kakao - aż 70 mg kofeiny w 100 g czekolady. Zawiera ona również teobrominę, która pobudza czynność serca i może wywołać bezsenność. Kofeinę znajdziemy również w herbacie. Nie ważne czy wybierzesz czarną, zieloną czy białą - każda herbata działa stymulująco i pobudza organizm. Wypicie jednej filiżanki to nic złego, ale picie jej w dużych ilościach może przyczynić się do problemów z zasypianiem. Najwięcej kofeiny oddawane jest z wywaru na początku, w czasie namiękania torebki. Możesz zalać herbatę wodą, a następnie przełożyć torebkę do innego kubka i zalać ją ponownie. Picie zielonej herbaty z pierwszego naparu pobudza organizm, ale herbata zaparzona z drugiego (lub nawet trzeciego) naparu ma właściwości uspokajające.

Tłuste i ostre jedzenie

Pamiętaj, że Twój układ pokarmowy również potrzebuje odpoczynku. Duże porcje jedzenia przed snem na pewno mu tego nie umożliwią. Ostre, tłuste jedzenie wywołuje refluks i powoduje wzdęcia. Ostre jedzenie podwyższa temperaturę ciała, co również nie wpływa korzystnie na zasypianie. Organizm zazwyczaj obniża swoją temperaturę przed snem. Tłuste dania przed długi czas zalegają w żołądku, co zmusza układ pokarmowy do pracy. Wieczorem nie powinno się spożywać zbyt dużej ilości warzywa takich jak brokuły, kalafior, kapusta czy rośliny strączkowe. Ostatni posiłek powinno się spożyć maksymalnie 2-3 godziny przed snem.

Palenie papierosów

Palenie papierosów niesie za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest właśnie zakłócanie snu. Nikotyna jest stymulantem, co oznacza, że działa pubudzająco. Z tego powodu nie powinno się palić na krótko przed zaśnięciem. Jeśli masz problemy z zasypianiem, postaraj się powstrzymać od palenia papierosów wieczorową porą. Nikotyna może również sprawiać, że obudzisz się wcześniej, niż normalnie, zanim zdąży zadzwonić Twój budzik.

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz