Dlaczego warto zamienić zwykłą kawę na zbożową?

Dlaczego warto zamienić zwykłą kawę na zbożową?

Prawdziwi kawosze mogą być oburzeni samym pomysłem zamiany ich ukochanej kawy na zbożową. Panuje opinia, że tylko kofeina zawarta w kawie naturalnej może dodać nam energii, gdy dopada nas zmęczenie i ziewamy znudzeni. Dlaczego warto mimo wszystko sięgnąć po kawę zbożową i jakie właściwości posiada?

Wspomaganie odchudzania i pobudzenie mózgu

Kawa zbożowa produkowana jest z jęczmienia, żyta, korzeni cykorii i buraka cukrowego. Zawiera dużą ilość błonnika, który daje poczucie sytości oraz poprawia perystaltykę jelit. Wypicie kubka kawy zbożowej sprawia, że czujemy się najedzeni i przechodzi nam ochota na podjadanie między posiłkami. Choć najczęściej piją ją dzieci i kobiety w ciąży, to jej smak i aromat powinien zachęcić każdego. 200 ml kawy bez dodatku cukru czy mleka zawiera jedynie od 8 do 15 kalorii! Kofeina zawarta w zwykłej kawie podnosi ciśnienie i pobudza organim, ale kawa zbożowa pobudza mózg i poprawia koncentrację! Dzięki niej możemy wpaść na kreatywne pomysły i lepiej skupić się na swojej pracy. Kawa zbożowa pobudza i korzystnie wpływa na nasz mózg, dzięki wysokiej zawartości węglowodanów. 

Wypłukiwanie magnezu

Kawa zbożowwa, w przeciwieństwie do zwykłej, nie wypłukuje magnez z naszego organizmu. Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Usprawnia pracę szarych komórek i stabilizuje funkcje układu nerwowego. Warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu. Poza tym, magnez chroni nasze serce i korzystanie wpływa na metabolizm. Działa uspokajaąco, zwiększa naszą odporność na stres, poprawia pamięć i myślenie. Magnez ma mnóstwo ważnych zadań, dlatego nie warto pozbywać się go ze swojego organizmu. Wypłukiwanie magnezu skutkuje również potrzebą jego uzupełniania, a jak dobrze wiemy, dużo magnezu znajdziemy np. w czekoladzie. Może warto jednak zmienić swoje nawyki i sięgnąć po kawę zbożową, zamiast picia zwykłej i uzupełniania wypłukanego magnezu, poprzez jedzeni słodkości?

Źródło wapnia, wielu witamin i minerałów

Kawa zbożowa zawiera również wapń, który w odpowiednim stężeniu powoduje, że mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Właściwe stężenie tego pierwiastka odpowiada także za sprawne mięśnie, odprężone nerwy, poodny nastrój i zdrowy sen. Wapń jest szczególnie istotny w okresie dorastania, ale dorośli również powinni zadbać o dostarczenie jego dostatecznych ilości. Warto wspomnieć, że kofeina posiada duże ilości kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswajanie wapnia. Kawa zbożowa zawiera także wiele witamin i minerałów. Jest źródłem między innymi żelaza, potasu, fosforu, cynku i witamin z grupy B. Zawarta w kawie zbożowej cykoria korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit i poprawia przemianę materii. Dodatkowo kawa zbożowa łagodzi podrażnienia śluzówek naszego układu pokarmowego i nie zakwasza naszego organizmu.

Podobne artykuły

Napisz komentarz