Jedzenie na noc może być zdrowe

Jedzenie na noc może być zdrowe

Zaprzestanie jedzenia po godzinie 18 jest elementem większości z diet odchudzających. Okazuje się jednak, że wcale nie musisz rezygnować z jedzenia wieczorem, aby zachować szczupła sylwetkę. Istnieje szereg produktów, które będą idealne na kolacje lub wieczorne podjadanie równocześnie nie wpływając na Twoje ciało.

Podjadanie

Każdego z nas chociaż raz dotknął nocny głód. Sytuacja, w której leżymy już na łóżku, ale mamy na coś ochotę. Wstajemy, zakładamy ciapki i udajemy się do kuchni w poszukiwaniu czegoś do spałaszowania. Wiele dietetyków karciło by takie zachowanie. W nocy organizm wolno pracuje, trawienie niektórych potraw wymaga dużego nakładu kalorycznego. Dlatego w nocy nie za dobrym wyborem będą wszelkiego rodzaju ciężkostrawne potrawy. Jeżeli masz w lodówce bigos od babci, lepiej zrezygnuj z niego o północy. Zawsze możesz zjeść go na śniadanie. Dobrym pomysłem będą potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Spożycie takich potraw pomoże uregulować poziom cukru do rana.

Badania

Samopoczucie związane jest z tym, co jadłeś poprzedniego dnia.

Tak wynika z badań opublikowanych przez „American Journal of Clinical Nutrition”. Według tych badań obiad z dnia poprzedniego może wpłynąć na to, jak organizm zareaguje na śniadanie. Również mit związany ze spożyciem węglowodanów jest obalony. Wcześniejsza reguła mówiąca, że węglowodany można jeść często, ale w małych ilościach. Badania opublikowane w „Obesity and Nutrition, Metabilism & Cardiovascular Diseases” informują ,że można skoncentrować dużą ilość węglowodanów w jednym posiłku. Badania przeprowadzone na grupie 63 kobiet i mężczyzn pokazały, że koncentrowanie węglowodanów np. w kolacji nie wpływa na organizm gorzej niż spożywanie często małych ilości węglowodanów.

Co jeść na noc?

Organim chociaż zwalnia podczas snu, wciąż nie przestaje pracować. Złym pomysłem nie będzie spozywanie białka na noc. Dodatkowa ilość białka wspomoże regeneracje mięśni po ciężkim treningu. Dobrym pomysłem będzie również jedzenie potraw o ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacz to takie produkty, na których strawienie nasz organizm "wyda" więcej swojej energii niż otrzyma. Takimi produktami są: rzodkiewki, sałaty, rabarbar i cytryna.

Podjadanie na noc nie jest niczym łym dopóki nie siedzimy przed telewizorem zajadając się czipsami. Jak we wszystkim należy zachować umiar, oraz przed sięgnięciem po niezdrową przekąskę zastanowić się, czy jest to najlepszy wybór dla naszego organizmu.

Podobne artykuły

Napisz komentarz