Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

Lubisz po obudzeniu się, zrobić sobie jajecznicę albo kanapki i w spokoju, przy kawie pozwolić swojemu organizmowi się obudzić? A może w pośpiechu zgarniasz z lodówki pitny jogurt i w tramwaju dopiero masz chwilę, żeby zjeść pierwszy posiłek w ciągu dnia? Niezależnie od tego, jak jesz śniadanie - dobrze, że w ogóle je jesz. Poranek ze śniadaniem to inwestycja w udany dzień.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Według badań przeprowadzonych przez dr Jamesa Bettsa z Uniwersytetu w Bath osoby, które zjadają śniadanie, mają więcej energii w ciągu dnia, a to skutkuje większą wydolnością organizmu do aktywności fizycznej. 

Ponadto wielu naukowców zauważyło związek między niejedzeniem śniadania a zwiększeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Jedzenie pierwszego posiłku niedługo po wstaniu z łóżka jest ważne z tego względu, że reguluje łaknienie na całą resztę dnia. Pobudzenie metabolizmu podczas pierwszych godzin po wstaniu pozwoli na wydajniejszą jego pracę w dalszej części dnia. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy od rana pobudzać metabolizmu, może to mieć negatywny wpływ: doprowadzić do nadwrażliwości na insulinę, zawyżonego ciśnienia krwi czy cukrzycy typu 2.

Jakie śniadanie jest zdrowe?

Oczywiście nie jest obojętne, co dostarczamy do swojego żołądka. Zjedzenie na śniadanie paczki czipsów raczej nie będzie dobrym pomysłem. Ważne jest zadbanie o to, aby nasz poranny posiłek zawierał pełnoziarniste produkty z błonnikiem (np. owsianka, pieczywo ziarniste) oraz różnego rodzaju białka (np. z jajek, produktów mlecznych czy z mięsa). Jeśli na samym początku dnia odżywisz się zdrowo, to przez dłuższy czas pozostaniesz syty. Przez to w ciągu dnia będziesz mniej podatny na uleganie śmieciowe “zachciankom”. Potwierdzają to także badania, z których wynika, że osoby spożywające śniadania bogate w białko, dużo rzadziej podjadają w ciągu dnia niezdrowe jedzenie.

Śniadanie pozytywnie wpływa na efektywność pracy

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia nie tylko z powodu zapewnienia nam poczucia sytości na długie godziny. Zjedzenie czegoś w niedługim czasie po obudzeniu wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Przez kilka godzin snu poziom cukru w krwi spada. Trudno więc oczekiwać, że tuż po obudzeniu będziemy mieli mnóstwo energii do działania. Aby jej sobie dostarczyć, potrzebujemy śniadania bogatego w białko i błonnik. To właśnie te elementy sprawią, że będziemy syci, a nasz mózg będzie miał skąd czerpać siły. Dzięki temu będziemy lepiej przyswajać wiedzę i pracować efektywniej.

Podobne artykuły

Napisz komentarz